invorment
invorment2

Çevre

_

Naz Group, projelerinin tasarım, inşa ve işletme safhaları için, malzeme kullanımının azaltılması, atıkların yeniden kullanımı ya da enerji ve su tüketimi verimliliği gibi çeşitli sürdürülebilir bazı alternatifler oluşturmaktadır. Naz Grup yatırım yaptığı bölgelerde, atık yönetimi, geri dönüşüm, insan sağlığının ve bölgenin korunması gibi konularda sürdürülebilir çevre programları uygulamak amacıyla çeşitli paydaşlarla işbirliği içinde hareket etmektedir.

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla”

Naz Grup’un üniversite öğrencilerine “sürdürülebilirlik” kültürünün kazandırılması amacıyla gelenekselleştirdiği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasının ikincisi 2016 yılında gerçekleştirildi. 5 Nisan’da ödül töreni yapılan yarışmaya Türkiye dört yanındaki 125 farklı üniversiteden 954 grup ve 1930 kişi başvurdu.

Tüm Türkiye’yi kapsayarak dev bir sosyal sorumluluk projesine dönüşen yarışma kapsamında düzenlenen “Mavide Yeşil Fikir” temalı seminerlerle sadece iki yıl içinde, 17 farklı ilde, 27 üniversitede 6500 öğrenciye ulaşıldı.

5 Nisan’da gerçekleştirilen ödül töreni öncesinde düzenlenen workshop’ta Türkiye ve dünyada mimarlık ve tasarıma yön veren isimler sahnedeydi. Finale kalan gençlerin projelerinin masaya yatırıldığı workshop çalışmasında, dünyaca ünlü Fransız Mimar Christophe Pillet’nin yanı sıra Türkiye’nin en önemli mimarlarından Murat Tabanlıoğlu, Murat Kader ve Sefer Çağlar yer aldı ve deneyimlerini gençlerle paylaştı.

Ödül alan projelerin yenilikçi; mühendislik ve mimarlık alanında anlayışı değiştirip, yeşili ve doğayı ön plana koyan projeler olması dikkat çekti. Projelerin sürdürülebilir, çevre ve kullanıcı dostu ve ekonomik olmasına önem verildi.

Jüri üyeleri projeleri, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, enerji verimliliği, atıkların azaltılması, yenilikçi malzeme kullanımı, suyun tasarruflu kullanımı, sürdürülebilir yaşam ve eğitim alanlarının yaratılması gibi kriterler ışığında değerlendirerek kazananları belirledi.

2016 yılında mühendislik ve mimarlık olmak üzere iki yarışma düzenlendi. Ödüller her iki yarışma için ayrı ayrı verildi. Birinciye 20.000 TL, ikinciye 16.000 TL, üçüncüye 14.000 TL ve mansiyon olarak 10.000 TL olarak belirlendi.

Show moreShow less